ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7074092
*
nr 707 4092
Spegel
Gustaviansk stil, höjd. 66
Utrop:
800 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 augusti 2011
kl 17:18:27
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/8 17:11:56
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt höjd spegel speglar
-
4120 Spegel
1800-tal, Förgylld, 77x40 cm
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:05
-
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:57
-
3240 Spegeltrymå
Empirestil. Höjd: 58+ 170
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:28
*
Spegel
nr 707 4092
Spegel
Gustaviansk stil, höjd. 66
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 1 augusti 2011 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
1/8 17:11:56 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt höjd spegel speglar
-
4120 Spegel
1800-tal, Förgylld, 77x40 cm
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:05 -
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:57 -
3240 Spegeltrymå
Empirestil. Höjd: 58+ 170
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:28